


Når man arbejder som præst, er hverdagen ofte præget af meget alenearbejde. Derfor gør vi i Ribe Stift en aktiv indsats for at skabe stærke kollegiale fællesskaber, hvor både trivsel og faglig udvikling kan blomstre.
Vi er stolte af at støtte initiativer, der styrker sammenholdet blandt præster. For vi ved, at et stærkt kollegialt fællesskab er en vigtig del af et godt arbejdsmiljø – og en af grundene til, at Ribe Stift er et godt sted at være præst.
Det særlige er, at alle initiativerne er taget af præsterne selv, som med engagement og gode idéer skaber rammer for fællesskab på tværs.
Rundt omkring i alle provstier har præsterne haft glæde af et væld af arrangementer: bustur til Sydslesvig, knallerttur, hvor præstekjolen blev skiftet ud med styrthjelm, teaterforestillingen King Leah, deltagelse i Skjern Købstadsløb og meget, meget mere.
Sognepræst Martin Nørremark, Skjern Provsti
Sognepræst Lykke Kloch Sørensen, Skjern Provsti